Stomické pomůcky

Nejdůležitější úlohou stomických pomůcek je zachycování stolice a moči. V současnosti na náš trh dodává stomické pomůcky osm firem:

Všechny tyto uvedené firmy dodávají kompletní sortiment jednodílných a dvoudílných pomůcek v různých tvarech, velikostech a barvách, které se odlišují konstrukčním provedením, konstrukcí filtru a uzamykacího systému. Vedle pomůcek pro kolostomiky, ileostomiky a urostomiky firmy dodávají pestrou škálu prostředků na čištění, ošetřování a ochranu kůže a různých doplňků (pásky, pohlcovače pachů, irigační soupravy, vkládací kroužky, …).

Volba vhodné pomůcky závisí na typu stomie, vlastnostech pokožky, na specifických potřebách a aktivitě stomika. Katalogy pomůcek jednotlivých firem obsahují přes sto položek. Naprostá většina pomůcek je plně hrazena zdravotními pojišťovnami, u několika pomůcek  je nutné schválení revizním lékařem. Úplný přehled získáte v katalozích a firemních materiálech, ve výdejnách stomických pomůcek, na informačních linkách. Na schůzky klubů stomiků jsou zváni jednotliví distributoři. Zde si můžete prohlédnout jednotlivé pomůcky, poradit se zástupcem firmy, stomasestrou a dalšími stomiky. Nebojte se zkoušet různé výrobky, než najdete výrobek, který Vám bude nejlépe vyhovovat pro určitou Vaši aktivitu.