DPV umožňuje zajistit dlouhodobou kompletní výživu pacienta v domácích podmínkách v případech, kdy nelze využívat zažívací ústrojí. Výživa je podávána ve formě infuzních vaků.Výživu si většinou aplikuje pacient (sám, nebo s pomocí rodiny) v noci a správnou rychlost podání zajišťuje infúzní pumpa.
Domácí parenterální výživa umožňuje zajistit dlouhodobou kompletní výživu pacienta v domácích podmínkách v případech, kdy nelze využívat zažívací ústrojí. Většinou se jedná o ztrátu tenkého střeva (syndrom krátkého střeva), nebo těžké formy střevních zánětů, akutní pankreatitidu, neprůchodnost střev.
Výživa je podávána ve formě předem připravených 2 – 3 litrových vaků, které obsahují veškeré složky důležité pro zajištění metabolických nároků organismu. Výživu si většinou aplikuje pacient (sám, nebo s pomocí rodiny) v noci a správnou rychlost podání zajišťuje infúzní pumpa.
Pacienti jsou sledováni v nutriční ambulanci nutričním týmem nemocnice, který sestává z lékaře, specializované zdravotní a dietní sestry. Kontroly jsou realizovány většinou 1x nebo 2x týdně, kdy je pacient zásoben vaky pro parenterální výživu a veškerým materiálem (desinfekce,obvazový materiál, sety, roušky, rukavice atd.).
port-a-cath
Port-a-Cath je systém, který umožňuje uzavřený přístup do centrální žíly technikou podkožní injekce. Porty jsou zaváděny při místním znecitlivění a jsou umístěny v podkoží spíše blíže hrudní kosti. Port se skládá z komůrky se silnou silikonovou membránou a katétru, který se zavádí do horní duté žíly. Porty jsou vyráběny několika firmami a podle toho se liší tvarem, velikostí a použitým materiálem. Dovolují nepřerušovanou dlouhodobou léčbu nebo parenterální výživu. Membrána portu je vyrobena ze speciálního silikonu a měla by umožnit až 2000 vpichů k tomu určenými jehlami, aniž by došlo k porušení nepropustnosti systému.
Hickmanův katetr
Hickmanův katétr je hadička ze speciálního materiálu, který může být v žilním systému pacienta velmi dlouhou dobu. Katétr je zaveden do horní duté žíly chirurgem v místním umrtvení. Z podkoží je vyveden v nadbřišku podkožním tunelem a je opatřen manžetou, která proroste do podkoží a zabrání průniku infekce podél katétru. Umístění katétru umožňuje jeho snadnou obsluhu pacientem.Pro pacienta je katétr životně důležitý, a proto je nutné věnovat maximální pozornost jeho správnému ošetření. Hlavní význam klademe na a sepsi při jakékoli manipulaci s katetrem.
Dobrý den prosím o radu zda zelený ventil pod trnem infuzního setu intrafix primeline,má být při kapání otevřený či zavřený .A jakou funkci na setu má?Děkuji s pozdravem Křížková
Dobrý večer,
zelený ventil pod trnem je zavzdušňovací ventil. Používá se otevřený pokud se kape něco ze skleněné lahve. Pokud se kape výživa z vaku nebo něco z umělohmotné lahvičky, může bez problému zůstat uzavřený.
Při kapání parenterálních vaků by měl být uzavřený, z důvodu možného zanesení infekce do vaku ( alespoň takto nám to bylo prezentováno při zácviku ošetřování cžk) .